Женска солидарност: И други Иранки без хиџаб танцуваат за поддршка за уапсената тинејџерка

Жените во Иран објавуваат видео снимки како танцуваат во знак на поддршка за уапсената тинејџерка Меиде Хоџабри, која на Инстаграм објавила како танцува на иранска и светска поп музика.

 

Нејзиното апсење собрало илјадници нејзини фанови на Инстаграм, кои почнале да објавуваат снимки од себе како танцуваат, со хаштаг #танцувањето не е злосторство, пренесува “BBC”.

Иранската влада им забранува на жените да се облекуваат на одредени начини и да танцуваат со припадници на спротивниот пол во јавност.

Тинејџерката во видеото играла во својот дом без хиџаб.

Кратко по апсењето, таа била ослободена со кауција и изјавила дека не сакала да навреди никого, туку да собере повеќе фанови на популарната социјална мрежа.

Leave a comment

error: Content is protected !!