Со овие 5 намирници до поздрав црн дроб

Веќе започнавте да се загревате за празниците и премногу сте испиле за викендот? Овие пет намирници ќе можат да Ве излечат од тешкиот мамурлук и комплетно да го регенерираат Вашиот црн дроб.

Црниот дроб има функција да го детоксира Вашето тело, па не му е лесно кога премногу ќе испиете алкохол. Ако не се чувствувате добро после викендот и Вашиот црн дроб буквално гори, тогаш неопходно е да внесете барем една од овие пет здрави намирници и мамурлукот ќе исчезне.

Грејпфрут
Ова горчливо овошје е преполно со антиоксиданси и витамин Ц. Потребно е да го консумирате наутро и Вашиот организам ќе се прероди.

Лук
Овој зеленчук можеби има силна миризба, но сигурно ќе Ви помогне. Со оглед на тоа дека содржи материи исполнети со сулфур ќе ги активира ензимите во црниот дроб и повеќе ќе нема да имате никакви проблеми. Покрај тоа, лукот содржи алицин и селен, кои ќе го заштитат црниот дроб од поголема штета.

Зелен чај
Ова е божествен пијалак, бидејќи неговата моќ оди во недоглед. Покрај тоа што го прочистува Вашето тело, наместо црниот дроб, зелениот чај ја уништува и маснотијата, па ќе бидете поздрави.

Зеленчук
Зелениот зеленчук има моќ да го исчисти Вашиот црн дроб од тешките метали. А тоа Ви е потребно после луда забава.

Авокадо
Овој зеленчук буквално го штити Вашиот црн дроб, бидејќи содржи глутен. Тој е еден од најмоќните антиоксиданси и го прочистува организмот дури и кога ќе се консумира во мали количини.

Leave a comment

error: Content is protected !!