Секси и моќни: Ова се најзгодните жени на светската политичка сцена

Сексот и политика секогаш биле поврзани, но не и во овој облик. Овие жени се успешни политичарки, но тоа не ги спречува да бидат и секси!

1. Мара Карфања – Италија

Порано таа била топлес модел и танчерка, но станала конзервативна политичарка. Карфања денес е министерка за еднаквост, а голем број портали ја опишуваат како поранешен модел и ТВ водителка. Ја нарекуваат “Mara La Bella” (“Убава Мара”). Поранешниот италијански премиер, Силвио Берлускони имал симпатии кон неа, па дури еднаш ѝ рекол дека веднаш би ја оженил доколку не бил женет.

2. Ева Каили – Грција

Поранешната водителка е во грчкиот парламент од 2007 година, а има статус за “најзгоден парламентарец” во Грција.

STOA high-level expert meeting: ‘ Technology and humanitarian aid ‘

 

3. Ана-Марија Галојан – Естонија

Оваа убавица го води естонското европско движење. Таа е една од најважните жени во Естонија, а била обвинета за проневера на парични средства и трошење за козметички производи. Кој бил нејзиниот одговор? Позирала топлес за Плејбој како протест.

4. Вера Лишка – Австрија

Вера Лишка професионално се занимавала со пливање, а во 1996 година се натпреварувала за својата земја на Летните Олимписки игри во Атланта. На Европското првенство истата година освоила златен медал.

5. Сетрида Геагеа – Либан

Една од најпопуларните политичарки во Либан има репутација не само поради нејзината убавина, туку и поради клевета упатена за сириската доминација. Нејзиниот сопруг, Сами Џејџ, бил ослободен од затвор по 11 години во 2005 година.

Leave a comment

error: Content is protected !!