Connect with us

Repriza.mk

Направете си домашно ѓеврече со сланина како од Силбо

Uncategorized

Направете си домашно ѓеврече со сланина како од Силбо

Нема кој не ги пробал славните ѓевреци со сланина од Силбо, секогаш тазе и топли, но дали некој од вас се обидел да ги направи дома?

Го имаме рецептот, со кој ќе може ова вкусно задоволство да го приготвите и сами:

Потребни состојки:

400 мл. топло млеко ( не жешко)

150 мл млака вода

Сув квасец

1 лажичка шеќер

1 лажичка сол

150 мл зејтин

1 кг брашно ( Т400)

2 жолчки

400 гр. Сланина

За премачкување:

2 белки

200 гр. Печен сусам

Подготовка:

Сите состојки потребни за тестото ги ставате во сад и замесувате, а потоа го оставате тестото да надојде. Потоа го делите на мали топчиња со големина на мандарина. Од секое топче сукате долги лентички и врз првите ленти ја ставате сланината, а потоа преклопувате со вторите и правите плетенка. Ги обликувате во круг, па ги премачкувате со нематените белки. На крај ги наросувате со печен сусам и ги редите во тепсија, врз хартија за печење. Веднаш ги ставате во загреана рерна и ги печете на 200 степени, од 20 до 25 минути. Доколку не сакате сусам, оваа постапка може и да ја избегнете. Доколку пак сакате да експериментирате со формата, може да направите и перек.

На здравје!

Бонус: Доколку сте мрзеливи, а сепак сакате сами да си зготвите ваков ѓеврек- во еден од поголемите и поевтини супер маркети кај нас може да се најде смрзнат ѓеврек со сланина. Ваше е само да го испечете и да уживате во вкусот.

Leave a comment

More in Uncategorized

To Top
error: Content is protected !!