Драматична снимка од Шпанија: Авион се урна во море

Пилотот на шпанскиот воен авион, кој денеска се сруши во морето на југоисток од Шпанија, починал, соопшти шпанското министерство за одбрана.

Во соопштението на министерството е наведено дека пронајденото тело најверојатно е на пилотот, а конечна потврда се очекува после увидот на форензирачите, пренесува АР.

Претходно министерството навело дека пилотот успеал да се катапултира пред леталото да падне во вода.

До паѓање на авионот С-101 дошло утрово за време на тренажниот лет во подрачјето на плажата „Manga de Mar Menor“, на југоисток од Шпанија.

Авионот се урнал во морето на југоисточниот шпански брег, кај одморалиштето „Manga de Mar Menor“.

Итните служби на Твитер соопштиле дека чамците биле на пат кон местото на несреќата.

Leave a comment

error: Content is protected !!